Tatrzańska przyroda potrafi zachwycać. Spacerując po tamtejszych szlakach często nie zdajemy sobie sprawy, że jest prawdziwym ewenementem! Wszystko to dzięki wielotysięcznej historii naszych gór i wielu wiekach kształtowania się warunków, z których dziś korzysta mnóstwo organizmów. Sprawdź 4 ciekawostki o przyrodzie tatrzańskiej, które z pewnością cię zaskoczą.

Antylopa z Tatr?

Czy wiesz, że popularne, tatrzańskie kozice są spokrewnione z antylopami? Dokładnie – z tymi samymi, które można zobaczyć podczas afrykańskiego safari. Obserwując górskie kózki szczycące się skocznością i zwinnością, łatwo zauważyć to podobieństwo!

 

Tatrzański dziki zachód

Bizony kojarzą ci się wyłącznie z westernami i odległą Ameryką? Z pewnością zadziwi cię fakt, że te zwierzęta w XIX wieku można było spotkać również w Tatrach. Wszystko za sprawą Christiana Hohenlohe – księcia niemieckiego i twórcy rezerwatu łowieckiego, który sprowadził bizony w rejony Tatr. Wówczas można było tu spotkać również koziorożce.

Najczęstszy drapieżnik Tatr

Na myśl przychodzi ci niedźwiedź lub ryś? Nic bardziej mylnego – najliczniej występującym w Tatrach drapieżnikiem jest gronostaj. Choć to zwierzątko wygląda niewinnie i uroczo, uwaga – może boleśnie podrapać!

Dinozaury

w 2004 roku w Czerwonym Żlebie znaleziono trzy tropy dinozaurów pochodzących z górnego triasu. Dziś możesz zobaczyć je w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *